Se zanimate za nakup električnega skiroja? Zelo dobra naložba. Vseeno pa je dobro povzeti nekaj osnovnih podatkov pred nakupom. Ko gre za električni skiro, registracija ni vedno nujna.
Električni skiro je zelo udobno prevozno sredstvo. Predvsem v lepem suhem vremenu. Daljše razdalje premagamo hitreje in udobneje. Nadvse primeren je za odhod na delo, če delo ni terensko. In če služba ni predaleč. Z električnim skirojem se izognemo gneči v prometu ob prometnih konicah. V službi skiro enostavno zložimo in spravimo v garderobno omarico ali pod delovno mizo. Po končanem delu pa zopet električni skiro sestavimo in se lepo odpeljemo domov.
Z njim gre tudi brez registracije, ampak …
Za navaden električni skiro registracija ni potrebna. Lahko ga vozite po kolesarskih stezah. Vendar je zelo modro, da hitrost prilagajate razmeram na kolesarski stezi. Kajti kolesarji so še vedno bolj ranljiva skupina udeležencev v prometu kot udeleženci na električnih skirojih. Prav tako moramo v prometu paziti na pešce. Nekajkrat se je že zgodila nesreča, ko je oseba na električnem skiroju poškodovala pešca. Ker je zakonodaja na tem področju pri nas še zelo pomanjkljiva, lahko pride do velikih težav. Pa čeprav je v bistvu nesrečo povzročil nepreviden pešec.
Za druge vrste električni skiro registracija mora biti. Tu je govora o električnem skiroju s sedežem. Tak električni skiro avtomatsko zakonsko pade pod vrsto vozil »moped«. Po navadi ima tudi večjo moč in dosega višje hitrosti. Z njim se vozimo po cesti. Je pa vožnja z električnim skirojem s sedežem veliko udobnejša in v zelo kratkem času lahko premagamo večje razdalje. K udobju vožnje pripomorejo vzmeti na kolesih, ki so po navadi v paru. Sedež je velik in udoben. Lahko se ga pa tudi hitro sname, če imamo željo po tem. Je pa prav tako zložljiv.
Ob registraciji še zavarovanje
Veliko vlogo igra moč baterije za električni skiro. Registracija je odvisna prav od nje. Takoj, ko preseže moč 250 W, je potrebna registracija električnega skiroja. Navaden električni skiro prav tako ne sme preseči hitrosti 25 km/h. Pri močnejših vrstah skirojev, nekateri imajo baterije tudi do 3000W, lahko hitrost vožnje doseže tudi 80 km/h. Seveda je potreben tudi pregled varnostnih točk električnega skiroja, tako imenovani »tehnični pregled«. Registracija pa stane Okrog 60 €. Čeprav, za enkrat, zakon tega ne predvideva, je pametno skleniti zavarovanje za primer škodne odgovornosti. Tu pa se cene razlikujejo od ponudnika do ponudnika in obsega zavarovanja.
Čeprav za navaden električni skiro registracija ni potrebna, je previdnost v prometu še kako na mestu. Najprej se moramo naučiti obvladanja električnega skiroja. Ta ima namreč zelo majhna kolesa in kaj hitro se lahko zgodi neljub dogodek v prometu. Prav za te primere je dobro vplačati zavarovanje za mikromobilnost. Ta zavarovanja krijejo stroške odgovornosti do tretjih oseb, nudijo 24 urno asistenco, nezgodno zavarujejo uporabnike, nudijo kasko zavarovanje materialnih škod in zavarovanje proti kraji električnega skiroja. V primeru nesreče ali kraje smo tako zavarovani in velik del škode pokrije zavarovalnica. V nasprotnem primeru smo v celoti škodno odgovorni sami. Zavarovanja lahko sklenemo samo za električni skiro ali pa v paketu z ostalimi prevoznimi sredstvi, ki jih imamo v svoji lasti.