Za električni skiro zakonodaja ni urejena iz preprostega razloga: ker ne more tako hitro slediti bliskovitemu razvoju sodobnih tehnologij. Tehnologija vedno prehiteva zakonodajalca, je pa v interesu vseh, da se to čim prej uredi, zaradi tega, da se prepreči samovoljno ravnanje tistih državnih organov, ki skrbijo za red na cesti. Če je za električni skiro zakonodaja urejena, potem tudi vozniki poznajo vse dolžnosti in pravice, ter se lahko vsi udeleženci v prometu po njih ravnajo. To je smisel urejene zakonodaje, ki pa nikakor ne dohiteva realnosti e-dobe.
Kakšna je za električni skiro zakonodaja danes?
E-skirojev je vedno več, ker so cenovno dostopni in ni težav s parkiranjem ali prometom. Ljudje pa se vedno bolj zavedajo tudi ekološke note e-skirojev, saj so okolju prijazni. Vendar je težava v tem, ker dosegajo velike hitrosti, in v tem, da so zaradi električnega motorja precej neslišni in tudi nevidni, saj marsikateri ni opremljen za vožnjo v urbanem naselju, kar pomeni luči, dobre zavore, zvonec in čelada.
Skoraj vsak električni skiro zakonodaja danes obravnava kot nevarno stvar, ki lahko povzroči škodo, vendar z zakonom to ni natančno opredeljeno, niti ne, če se skiro uporablja kot službeno vozilo. Zanimivo je, da je po trenutni zakonodaji uporaba električnih skirojev dejansko nelegalna in ni dovoljena. Zato, če je z njim povzročena škoda tretji osebi, bo ta zlahka tožbo tudi dobila.
Zakaj je električni skiro dejansko nelegalno prevozno sredstvo?
Električni skiro zakonodaja ne obravnava neposredno, saj v njej ni točno omenjen. Zato ga lahko uvrščamo le med nevarne stvari in prepovedana prevozna sredstva, ker je hitrejši od pešca in ni opremljen za vožnjo po površinah za vozila. Ker ima motor ter zmore večjo hitrost in če ima še sedež, se uvršča že med mopede, ki pa bi morali biti še registrirani.
Zato lahko rečemo, da Zakon o pravilih cestnega prometa (ZPrCP) električne skiroje uvrsti med posebna vozila, ki se lahko uporabljajo samo na pločnikih in poteh za pešce, na kolesarskih stezah in tam, kjer je promet umirjen.
Nikakor ne smete skiroja uporabljati na cesti. Dejansko pa se z njim ne smete voziti hitreje kot 5 km/h, ki je hitrost, katero dosega povprečni pešec. To pa je pri sodobnih e-skirojih, ki dosegajo visoke hitrosti, kar težava, saj jih poganja motor, zaradi katerega se doseže hitrost tudi več kot 50 km/h. Zato so taka vozila, če upoštevamo 5. odst. 97. člena ZPrCP[2], dejansko povsem prepovedana.
Naša zakonodaja je vsekakor močno zastarela, zato ni opaziti prakse, da bi policisti uporabnike e-skirojev tudi zares kaznovali. Gre za tiho toleriranje in vedenje, da je sodoben svet prehitel zakone in počasen državni aparat.
Poleg e-skirojev se namreč razvijajo še druge oblike prevozih sredstev, ki delujejo na elektriko in motor in so še novejši izumi kot električni skiro.
Priporočamo pa, da zaradi varnosti in tudi zakonodaje na e-skiroju nosite zaščitno čelado, ščitnike za kolena in komolce. Če električni skiro uporabljate v urbanih naseljih, ga opremite z lučmi ter odsevniki, da bo zaradi vaše varnosti bolj viden. Poleg tega pa vas policist ne bo mogel zaradi tega kaznovati, kar bi se sicer lahko zgodilo.
Zavarovanje odgovornosti za povzročeno škodo, ali obstaja?
Če se z električnim skirojem povzroči škoda, bo povzročitelj zagotovo odgovarjal in plačal škodo. Zato je smiselno tak dogodek zavarovati. Vendar je težava, ker zavarovalnice na to še niso pripravljene, saj ima samo ena od slovenskih zavarovalnic tako polico, da lahko zavarujete povzročitev škode z e-skirojem.